Przejdź do treści

5. Jak ważne jest prawo jazdy dla młodych ludzi? - Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach

    5. Jak ważne jest prawo jazdy dla młodych ludzi?

    Prawo jazdy stało się czymś powszechnym. Dla wielu młodych osób jest rzeczą naturalną i potrzebną. Zwiększa się mobilność młodych. Widać to m.in. po popularności egzaminów wśród kobiet. W dawnych czasach kobiety podchodziły do prowadzenia pojazdów z rezerwą.

    Wielu młodych studentów nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Podróże pociągiem niejednokrotnie przez brak dobrych połączeń i trwające latami remonty zajmują wiele godzin.

    Młodzi ludzie cenią sobie niezależność. Bardzo często mają złe doświadczenia z platformami do wspólnych przejazdów lub po prostu nie lubią jeździć z nieznajomymi.

    Samochód jest tym rozwiązaniem, które zapewnia im wolność, komfort i daje frajdę.

    Coraz częściej jednym z wymagań w ogłoszeniach o pracę jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. Zdarza się, że prawo jazdy jest nawet warunkiem awansu.

    Młodzi ludzie zaczynają liczyć na samych siebie. Odchodzimy od czasów i przekonań, że skoro partner/partnerka ma prawo jazdy, to już druga strona nie musi. Wystarczy choroba, czasowa niedyspozycja, czy nawet rozstanie i już zaczyna się problem z załatwieniem niezbędnych spraw.

    Prawo jazdy to duża oszczędność czasu – mając prawo jazdy i pojazd, samemu wybiera się najwygodniejszą i najkrótszą trasę, ponieważ nie jest się zależnym od środków komunikacji publicznej, które zazwyczaj jeżdżą okrężną drogą i stają co kilka minut na przystankach.

    Są również osoby, które mają wrażenie, że je to przerasta. Wiele razy brakuje motywacji albo bliscy w nich nie wierzą. Chcemy, żeby młodzi walczyli ze swoimi słabościami, ograniczeniami i realizowali swoje cele.